State of the European Union 2026: Expert Views
Wat is het Europese antwoord op de kantelende wereldorde, en welk handelingsvermogen moet de Europese Unie ontwikkelen om daarin richting te geven? Hoe kan Nederland zijn invloed behouden in een veranderende EU, en op welke manier daarbij het Nederlandse EU-voorzitterschap van 2029 benutten?
Deze vragen stonden centraal op de door Instituut Clingendael georganiseerde State of the Union-werkconferentie ‘Futures of Europe’ (26 februari 2026). De conferentie heeft voor een groter publiek inzichten en concrete handelingsopties in kaart willen brengen. De ambitie was om te komen tot een nieuwe, urgente Nederlandse Europa-agenda.
Aan tien zogenaamde Thematafels werd – op een hyper-strategisch moment voor Europa – door Europa-experts van denktanks, universiteiten en bedrijven, beleidsmedewerkers van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie, en Clingendaelonderzoekers intensief gesproken over de meest actuele beleidsdilemma’s. Zo werd gesproken over de opbouw van versterkte Europese veiligheid en nucleaire afschrikking. Over Europese concurrentiekracht en het Europese antwoord op Big Tech. Over het Europese migratiebeleid en een nieuwe EU-uitbreidingsronde. Over de relatie van Europa met China en de Verenigde Staten. En over beter Europees bestuur en het draagvlak voor Europees beleid.
- Thema 1 | Geopolitiek & governance: Moet de EU governance op de schop om de nieuwe wereldorde aan te kunnen?
- Thema 2 | Europese weerbaarheid: Hoe moeten Europese landen samenwerken in oorlogstijd?
- Thema 3 | Europese afschrikking: Welke nucleaire afschrikking kan Europa optuigen?
- Thema 4 | Dilemma’s van EU-uitbreiding: Catch 22: maakt uitbreiding de EU sterker of zwakker?
- Thema 5 | EU-China relatie na Trumps Amerika: China: partner of systeemrivaal?
- Thema 6 | De trans-Atlantische relatie: VS: verstandshuwelijk of vechtscheiding?
- Thema 7 | Europese digitale afhankelijkheid: Wat wordt het Europese antwoord op Big Tech?
- Thema 8 | Europese economische concurrentiekracht
- Thema 9 | Europees draagvlak: Europeanen: verdeeld en verenigd in de toekomst?
- Thema 10 | EU-migratiebeleid: Zichtbare resultaten nodig. Van afstoten tot aantrekken?